The Desktoppers – LIVE

The Desktoppers är Windows 2000 drabbat av ett naturligt virus — som att skolans datasalar återtagits av naturen, som om mossa växer på disketterna.
Trummor och bas pumpar psykedeliska grooves som möter triphop och atmosfäriska ljudlandskap. En blöt och ljuv vals där det enda problemet är att det kan bli svårt att stå stilla.

Grunden utgörs av producenterna och artisten bakom Frickys album Horizon Inn — nominerat till tre Grammis och två P3 Guld. Tillsammans spelar dom nu för första gången under gemensam flagg som The Desktoppers. Ett gig för alla Kraut-älskare och MS-20 heads där ute.

Denna vecka på Riche

preview image
Tisdag 19/08 | Lilla baren | Konst
Vernissage Peter Larsson, Konstvärlden

Med titlar som RESAN TILL GALLERIET, DET FÄRDIGA COLLAGET, PLANEN samt ÖPPEN SCEN tar Peter Larsson sig an collage som på ett beskrivande och målande vis beskriver tankar om konstvärlden.  Peter Larsson arbetar med ett animationsprojekt där han utgår från sina tankar om konstvärlden och vad det innebär att vara konstnär. De animerade scenerna kretsar kring en ovanlig konsthall som fungerar som en samlingsplats för refuserade konstverk, deras plats för ett efterliv. Olika material från halvfärdiga skulpturer och installationer rör sig fritt i de vita rummen. De ingår i ett kretslopp där konstverkens andar agerar kreatörer som skapar någonting nytt av de bortglömda verken. 

preview image
Tisdag 19/08 | Stora baren | Konst
Vernissage Jakob Anckarsvärd

I sitt politiska måleri utforskar Jakob Anckarsvärd aktuella samhällsfrågor och existentiella teman. Hans verk rör sig i gränslandet mellan det vardagliga och det symboliska, ofta med en underfundig blick på vår samtid. I utställningen Överflöd riktas blicken mot maten – dess pris, dess roll i kulturen och hur den speglar vår tid. I en tid präglad av inflation och ekonomisk oro har livsmedel blivit en allt tydligare symbol för både brist och överflöd.

Book a table