Riche tipsar om Vernissage med Jesper Nyrén på Teatergrillen

Teatergrillen är stolta och glada över att få visa dessa ca 15 verk.
Varmt välkomna på vernissage i närvaro av konstnären.
Den 18 april kl 17.00
Teatergrillen bjuder på förfriskningar.

Stötta gärna vår konstsatsning genom att köpa ett verk eller
njuta av en måltid i anslutning till vernissage, boka bord.

Teatergrillen har historiskt varit en plats där konstnärer samlats och samtalat.
De senaste i raden som ställt ut på Teatergrillen är Astrid Sylwan, Hanna Zelleke Collin, Klara Kristalova, Trinidad Carrillo, Jens Fänge,
Martin Gustavsson och Olle Borg.
Jesper Nyrén är nu det senaste tillskottet. Jesper gick ut KKH 2007 och blev snabbt en uppskattad målare med ett eget manér, han mottog år 2015 Bærtling-stipendium från The Bærtling Foundation. Han utvaldes i januari 2016 att gestalta en av de nya planerade tunnelbanestationerna i Stockholmsregionen. Jesper Nyrén är även konstnären bakom Crystal, en 35 meter lång glasvägg, som gjordes 2015, längs med fasaden på Nya Karolinska sjukhuset. Han har de senaste åren varit aktiv med ett antal utställningar både i Finland och Sverige.

Jesper Nyréns måleri kretsar kring färg och ljus. Han hämtar materialet till sina målningar
från naturen. Genom intryck, färgstudier och fotografier bearbetas det omgivande
landskapet i avskalade kompositioner. Vardagliga betraktelser blir till nya scenerier och
ger perspektiv på hur vi kan se och uppfatta världen och oss själva.

Jesper Nyrén undersöker i sitt måleri hur färg och yta skapar rumslighet och hur
upplevelsen av ett landskap kan bilda nya rum i måleriet. I målningarnas visuellt rika och
taktila ytor kan vi med blicken och kroppen bli delaktiga i en natur.
Kompositionerna tycks bestå av byggstenar som bär upp och stöttar varandra.
Varje byggsten har sin egen färgton och tyngd och tillsammans bildar de en struktur som är
lika delar ljus och byggnadsverk.

Jesper Nyrén är född 1979 och studerade på Kunliga Konsthögskolan 2002-2007.
Han bor och arbetar i Stockholm.

www.jespernyren.com

Jesper Nyrén representeras av;

GALERIE FORSBLOM (FIN)

www.galerieforsblom.com

info@galerieforsblom.com

ANNA BOHMAN GALLERY (SWE)

www.annabohmangallery.com

info[at]annabohmangallery.com

Denna vecka på Riche

preview image
Onsdag 20/05 | Stora baren | Konst
Vernissage Eva Kerek, Rabarber

va Kerek är en konstnärinna med ett underbart naivistiskt uttryck och sprudlande färg. Till Riche kommer Eva med sommarprakt och utställningen Rabarber. Eva använder sig av olika typer av material och tekniker, eftersom hon anser att de berikar varandra. Det kan vara måleri, teckning och grafik, men även collage och broderi. Broderiet blir som att måla där garnet blir färgen. För Eva är måleriet en livsstil och någonting helt nödvändigt i mitt liv. Jag har målat i hela mitt liv. Det är mitt liv. - Eva Kerek

preview image
Onsdag 27/05 | Lilla baren | Konst
Vernissage Johan Jan Jonason, Avgrundspamfletter

Johan Jan Jonason (f. 1970) är en konstnär, musiker och filmskapare, utbildad vid Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Jonason hämtar sina motiv från broschyrer och vykort. Måleriet inspireras av japansk träsnittskonst från slutet av 1800-talet med lysande färgfält, gradvisa färgövergångar, dynamiska kompositioner och förhöjda, stiliserade stämningar.

Book a table