thumbnail mobile

Kreativt samarbete under Stockholm Design Week; House of Bolon x Riche

Som en fristående del av Stockholm Design Week så presenterar Riche Fenix, Sturehof och Riche tillsammans en handfull projekt.
I anslutning till baren visar House of Bolon nya bord och pallar och i den övre matsalen på Riche visar Handarbetets vänners Alumni textila verk.

House of Bolon x Riche:
Ett kreativt samarbete under Stockholm Design Week.
Från den 3–9 februari går House of Bolon och Riche samman för att uppmärksamma svensk kreativitet under Stockholm Design Week.

House of Bolon visar upp nya skapelser.

Samarbetet introducerar Balls Round Table, ett lekfullt nytt tillägg till den ikoniska möbellinjen ”Balls”. Under veckan lanseras också den slående Harlequin golvkollektionen – en modern twist på det klassiska rutmönstret, nu tillgängligt i 17 nya färgställningar.

För Riche speglar partnerskapet deras engagemang för att göra Stockholms kreativa scen mer levande och tillgänglig. Tillsammans förvandlar de två varumärkena Riche till ett nav där design och gastronomi möts.

Gå in och upplev ny djärv design i Riches miljö.

 

Riche upplåter plats åt en aktör som är viktig för svensk design i ett led att göra designveckan till en ännu mer lyckad satsning för svenskt och stockholmskt näringsliv. Riche tror att ju mer kreativitet får ta plats i Stockholms liv desto roligare blir denna stad”

 

 

Mer som händer som en fristående del av Stockholm Design Week;

Handarbetets vänners Alumni visar textila verk i matsalen på Riche

Ellen Hedin visar nya skapelser i källaren på Riche Fenix

Jon Lindström visar skåp av skräp på Riche Fenix

Bohlin skapar ”Underbar” på Sturehof

 

Läs mer om House Of Bolon

www.houseofbolon.com

Denna vecka på Riche

preview image
Fredag 13/03 | Lilla baren | DJ
GRAZIE MILLE XL

Emilio Fagone har förgyllt Stockholms uteliv med spelningar, klubbar och festivaler i mer än ett decennium. Nu är det dags att ge tillbaka! Han fyller 40 och hans fästmö DJ Clea arrangerar denna spektakulära fest som bjuder på en rad hemliga gäster från både Sverige och utlandet. Musik kommer att spelas i födelsedagsbarnets ära, all night long. Kom och fira! Grazie Mille!

preview image
Tisdag 17/03 | Stora baren | Konst
Vernissage FEM OM

UTSTÄLLNING med; ERNST BILLGREN, JAN ALBERT CARLSSON, ULF KIHLANDER, JOHAN PETTERSON & MARTIN WICKSTRÖM. Dessa fem män är etablerade och välkända inom svensk konst. Utöver det är samtliga födda 56-57 och har förutom sina konstnärskap gemensamt även ett långt förflutet tillsammans.  De flesta har t.o.m. varit klasskamrater på Södra Latin. De har på så sätt influerat eller rådgivit eller agerat bollplank i varandras konstnärskap, men har alla valt egna banor och uttryckssätt inom konsten och det som gör detta till en intressant och unik utställning. 

Book a table