King Borneo – LIVE

8/12 släpper King Borneo sin efterlängtade psyk-pop debut ep och 7/12 väntas livekonsert och releasefest i Lilla baren.

Bakom King Borneo står Stockholmsbaserade Gustav Jennefors som även tillsammans med Lilla barens bokare, Vanilla Stillefors, har Lo-fi pop duon Morabeza Tobacco.

Gustav är uppväxt i Norrköping och har ett förflutet inom den psykedeliska rockscenen. Nu har han styrt kosan mot ett psykpoppigare universum. Musiken är en blandning av melodisk 70-tals folk, psych-pop med gästspelande fuzz-gitarrer. Efter att ha spelat på showcase festivaler i Sverige, Norge och England är King Borneo redo för Stockholm.

King Borneo Live: 21.00!

Djs: Klara Keller DJ, Branko Stojanov & Mattstranger

Denna vecka på Riche

preview image
Tisdag 4/11 | Hela Riche | Konst
Vernissage Juan Castillo

Denna utställning har kommit till tack vare Juan Castillos nära och kära, Curators är Marie Grönlund och Patrik Castillo. Juan Castillo blev en internationellt erkänd konstnär med ett djupt engagemang för den nya generationens skapande, hans verk samlar kritiska reflektioner om den visuella konstens strategier och mål, om det konstnären är och gör, parallellt med en social och kulturell kritik som uppehåller sig vid de moderniseringsprocesser som genomgåtts av de olika kulturer som han fick chansen att utforska och undersöker de suddiga zoner som kommer att avgöra våra olika identiteter. Juan Castillo kom att bli en legend för många andra unga svenska konstnärer som sedan i sig själva har haft en betydande roll i skapandet av Sveriges betydande roll som en nation i framkanten för transkulturation.  

Book a table