Hanna Zelleke Collin, Gräsrotsrörelser / Trapezium

Varmt Välkomna på vernissage.
Teatergrillen är stolt över att presentera verk av Hanna Zelleke Collin, och hennes utställning, Gräsrotsrörelser / Trapezium
Teatergrillen bjuder på förfriskningar och konstnären är närvarande.
Lördag den 28e januari kl 15-17.

Hanna Zelleke Collin

Gräsrotsrörelser / Trapezium

Teatergrillen

28.01.2023 – 01.04.2023

Gräsrotsrörelser / Trapezium är ett samlingsnamn för anteckningar, teckningar, tankar och fotografier från det trapeziumformade området mellan Gamla stan Skeppsholmen, Peter Dahls målningar på KB och Teatergrillen. Någonstans i gränslandet mellan det personliga och det privata, mellan kunskapsteoretiska frågeställningar och färgupptäckter i form av löv, godispapper eller väggen på Teaterbaren. Material som ligger till grund för utställningen på teatergrillen, en form av landskapsmåleri i gränslandet mellan inre och yttre landskap. Mellan abstrakt och materiell verklighet, utifrån frågor kring förhållandet mellan intuition och perception.

Hanna Zelleke Collin arbetar med frågor som rör förhållandet mellan måleri och filosofi. Utbildad på Konstfack, kandidatexamen i Konst och Stockholms Universitet, kandidatexamen i Teoretisk Filosofi. 2021 tilldelades hon Bernadottestipendiet för projektet Intuition och Perception i Teckning och Måleri, ett projekt där konstnärliga metoder ligger till grund för filosofiska frågeställningar. Verken visades på bland annat Konstakademien, Galleri Nordenhake och på Market Art Fair tillsammans med Galleri Arnstedt.

Denna vecka på Riche

preview image
Fredag 13/03 | Lilla baren | DJ
GRAZIE MILLE XL

Emilio Fagone har förgyllt Stockholms uteliv med spelningar, klubbar och festivaler i mer än ett decennium. Nu är det dags att ge tillbaka! Han fyller 40 och hans fästmö DJ Clea arrangerar denna spektakulära fest som bjuder på en rad hemliga gäster från både Sverige och utlandet. Musik kommer att spelas i födelsedagsbarnets ära, all night long. Kom och fira! Grazie Mille!

preview image
Tisdag 17/03 | Stora baren | Konst
Vernissage FEM OM

UTSTÄLLNING med; ERNST BILLGREN, JAN ALBERT CARLSSON, ULF KIHLANDER, JOHAN PETTERSON & MARTIN WICKSTRÖM. Dessa fem män är etablerade och välkända inom svensk konst. Utöver det är samtliga födda 56-57 och har förutom sina konstnärskap gemensamt även ett långt förflutet tillsammans.  De flesta har t.o.m. varit klasskamrater på Södra Latin. De har på så sätt influerat eller rådgivit eller agerat bollplank i varandras konstnärskap, men har alla valt egna banor och uttryckssätt inom konsten och det som gör detta till en intressant och unik utställning. 

Book a table